Пътят до черния пояс(колан) в карате |
Пътят до черния пояс (колан) в карате
Завръзването на колана е ритуал. Когато преди тренировка обличаш своето карате ги и завръзваш колана си, възелът попада точно върху точката хара. Тази точка в будизма е енергиен център, а и се приема като центъра на тежестта на човешкото тяло. Когато затягаш възела и се концентрираш върху него, символично свързваш тялото и ума си.
Белият цвят съдържа в себе си всички други цветове. Той е най-важният в живота на изучаващия карате. Белият пояс символизира чистота и потенциал. Всеки определя сам какъв и колко дълъг ще е пътят му в карате. Белият пояс трябва да бъде носен с гордост и да се гледа с уважение от по-високите пояси, защото всеки е тръгнал от там. Качествата нужни на сега започналия да тренира карате, са желание и постоянство. Неписано правило в доджото е - обръщай внимание на този, който има желание, а не на този, който има нужда.
Още с първите тренировки белият колан губи своята искряща белота, попива капчици пот и прах, започва пътя си към по-тъмнитe цветове. Лентите са плавното преминаване към следващия по-тъмен пояс. Това е единственият изпит в карате, в който не се оценяват уменията на изпитвания, а знанията му.
Жълтият колан съответства на огъня. Страстта на трениращия, постигнал първите си успехи. Първите стъпки в новия за него свят на бушидо. В този етап на развитие нещата се случват много бързо, като разрастването на пожар. Огънят символизира също това, че „младият’’ каратист все още не контролира психиката и емоциите си.
Между жълтия и оранжевия пояс има голяма разлика. Жълт колан с три оранжеви ленти е преходът между тях. Лентите правят потъмняването на пояса постепенно.
Оранжевият цвят символизира земята. Този колан е първият от по-сериозните степени. Оттук нататък няма ленти. На това ниво тренировките трябва да са концентрирани върху плавното пренасяне на центъра на тежестта и стабилността на позициите. Трениращият да усети краката си, свързани със земята, като корените на дърво. Правилната позиция и плавното пренасяне на центъра на тежестта, са ключът към разбиране на динамичния баланс.
На това ниво трениращият трябва да осъзнае, че силата без мъдрост и състрадение е разрушителна. Както Сенсей Ояма казва „Сила без справедливост – това е насилие, но справедливост без сила е безпомощност.” Човек достигнал това ниво трябва да работи върху това да владее емоциите и чувствата си. Също така и върху дишането по време на изпълнение на техниките, което в карате е специфично.
Синият цвят символизира водата, нейната способност да заема всяка форма.Така и трениращият карате трябва да може да пречупи карате през себе си и да адаптира бойното изкуство към своите силни и слаби страни. Водата символизира също и спокойствието на ума. Трениращият трябва да запази духа си неподвластен на чужди влияния и да не губи контрол върху себе си.
Кафявият пояс съдържа две степени - 2-ро и 1-во кю, за да може да се подготви трениращият за 1-ви дан - „черен пояс”. Той започва да поема повече отговорности в доджото. На това ниво каратистът практикува усилено всичко, научено дотук. Той трябва да експериментира, да проявява творчество. Трениращият трябва да изгради баланс между тялото, психиката и емоциите си.
Черният пояс е истинско ново начало. Това не е краят на развитието на каратиста, а тъкмо обратното - може да се каже, че тогава започва истинското израстване. Глупаво е да мислиш, че си постигнал всичко, напротив - сега започваш наистина да се учиш. Бойното изкуство е като спирала - има начало, но няма край. Всеки сам определя докъде ще стигне с усилията и упоритостта, които влага по време на тренировките. На това ниво вече никой друг не носи отговорност за качеството на вашите тренировки. Както белият пояс потъмнява постепенно, така и черният бавно изсветлява. Отначало се изтърква там, където се завръзва, после - по краищата и така, докато не избелее напълно и цикълът се затвори.
|
Най-популярни статии
- Пътят до черния пояс(колан) в карате
- Какво е "УС" ?
- Често задавани въпроси
- График
- Лъчезар Цветков
- Какво означава Ронин?
- Спортна зала под наем
- Събития
- Годжу рю Карате-до
- Бушидо (пътят на воина)
- Белтъчини, въглехидрати, мазнини
- Стaтии Меню
- Карате в ЧОУ „Св Климент Охридски”
- Карате в 21-во СОУ
- Карате за Начинаещи деца
Последни Новини
- Саня Петкова Спортист на Годината на България !
- Първо място за Перър Михайлов от карате клуб "Ронин11" на световната лига в Пореч, Харватия !
- Владислав Вакарелов с бронзов медал от Европейското първенство в Тампере, Финландия!
- Карате За Начинаещи Възрастни
- Класация на Карате Клуб "Ронин 11" Състезател на Годината
- Летни тренировки по карате за деца
- Какво означава Ронин?
- Събития
- Станете Спонсор
- Карате в ЧОУ „Св Климент Охридски”
- Карате в 21-во СОУ
- Пътят до черния пояс(колан) в карате
- История на Kарате-до
- Хранителни добавки
- Бушидо (пътят на воина)